inteligencja emocjonalna

Autor: Daniel Goleman

Książka, która tłumaczy, dlaczego zachowujemy się tak a nie inaczej.

„Inteligencja emocjonalna” Golemana to światowy bestseller przynoszący odpowiedź na pytania, jak to się dzieje, że zdolni uczniowie stają się zaledwie przeciętnymi pracownikami, albo że osoby o wysokim ilorazie inteligencji nierzadko z trudem radzą sobie w życiu. Odpowiedź – udokumentowana naukowo – obala dotychczasowe poglądy na rolę intelektu w odnoszeniu życiowego sukcesu życiowego. Zależy on bowiem w głównym stopniu od samoświadomości, czyli od kontrolowania własnych emocji, zapału i wytrwałości w dążeniu do celu, a także od zdolności do empatii i umiejętności zachowań społecznych. Czyli - jak to określa autor - współczynnika inteligencji emocjonalnej.

Autor w prosty i klarowny sposób wyjaśnia, czym jest inteligencja emocjonalna. Tłumaczy, jak ważną rolę odgrywa ona w rozwoju człowieka, a także jak funkcjonuje mózg i jak wpływa na nasze emocje. Pomaga też lepiej zrozumieć siebie, ponieważ zawiera sporą dozę praktycznych informacji dotyczących tego, jak sobie radzić z emocjami, jak je interpretować i jak rozwijać. Uświadamia, że to jak wygląda nasze życie, sposób kontrolowania naszych myśli jak również jakość kontaktów z innymi ludźmi, jest umiejętnością, której można się nauczyć.

Książka zawiera wiele przykładów z życia wziętych i masę ciekawostek odnośnie naszego umysłu. Autor stara się wyjaśnić różnice między myśleniem racjonalnym a emocjonalnym, uczy kierować emocjami, rozróżniać uczucia negatywne i pozytywne oraz rozwiązywać konflikty.