"Majowie. Niezwykła cywilizacja"

majowie niezwykla cywilizacja

"Majowie. Niezwykła cywilizacja"

Autor: Nikolai Grube (red.)

Historia 3000 lat cywilizacji Majów w Ameryce Środkowej.

Majowie zamieszkiwali część dzisiejszego Hondurasu, Gwatemalę, Belize, Salwador oraz południowo-wschodni obszar Meksyku. Ich ukryte w dżungli miasta, schodkowe piramidy czy kamienne boiska do rytualnej gry w piłkę przyciągają rzesze turystów.

"Majowie. Niezwykła cywilizacja" to album prezentujący początki tej niezwykłej kultury, okres jej rozkwitu oraz nagłego upadku – od najstarszych zabytków, przez wspaniałe miasta okresu klasycznego aż po dzień dzisiejszy. W książce przedstawiono również niezwykłe osiągnięcia ludzi, którzy nie znali obróbki metalu, koła ani zwierząt pociągowych. fenomen „boskich” władców toczących zacięte wojny, krwawe rytuały ofiarne jak również skarby z jadeitu oraz zagadkowe księgi z kory. Można też poznać tajemnicę czterech kalendarzy używanych przez Majów: haab, tzolk’in, długiej rachuby i cyklu 819 dni.

W dziesięciu rozdziałach (ponumerowanych na sposób Majów) pojawiają się między innymi takie tematy, jak: historia osadnictwa Majów; rola religii i polityki w funkcjonowaniu tego ludu; przyczyny upadku; a także napój bogów, czyli kakao; jedzenie kukurydzianych ludzi - tortillas i tamales oraz gra w piłkę – na śmierć i życie.

Album wydano bardzo starannie, zawiera liczne zdjęcia sztuki i architektury. Dostarcza czytelnikowi zarówno intelektualnej, jak i estetycznej przyjemności.

"Całe boskie panowanie Majów – a także ich system polityczny – opierały się na ostentacyjnym obnoszeniu się z bogactwem i władzą."

Plan zajęć

Plan zajęć

Zobacz gdzie i kiedy masz lekcję w roku szkolnym 2016/2017. Plan obowiązuje od 1 września 2016.

Plan zajęć

Rodzice

Informacje dla rodziców

Wszystkie informacje o szkole i spotkaniach z nauczycielami w roku szkolnym 2016/2017.

Informacje dla rodziców

Old site

Archiwum strony www

Strona szkoły funkcjonująca do roku 2013 autorstwa Pana Józefa Kunickiego.

Zobacz