zycie na miare

 Autor: Marek Rabij

Dobra prezencja bywa kluczem do sukcesu, a metka na ubraniu ma znaczenie.

Czasem to kwestia życia lub śmierci.

Dla niektórych – dosłownie.

W 2013 roku zawalił się budynek Rana Plaza, w którym mieściły się fabryki szyjące ubrania dla zachodnich firm. Wówczas cały świat zwrócił uwagę na przemysł odzieżowy w Bangladeszu – hale niespełniające żadnych wymogów bezpieczeństwa i przemęczonych pracowników, często dzieci. Zachodnie organizacje pozarządowe nie kryły oburzenia z powodu głodowych pensji szwaczek, a szefowie koncernów tłumaczyli się niewiedzą.

Dziennikarz „Newsweek Polska” Marek Rabij pojechał do Bangladeszu kilkanaście dni po katastrofie w Rana Plaza, a rok później powrócił tam, aby lepiej poznać życie pracowników branży odzieżowej.

„Życie na miarę” to znakomity reportaż prezentujący piekło na ziemi.

Na przykład historie kilkunastoletnich chłopców niszczących sobie płuca podczas sandblastingu (postarzania dżinsów piaskiem), młode dziewczyny mdlejące ze zmęczenia przy maszynach czy też dzieci pracujące za miskę ryżu. Ale książka Rabija nie jest jednowymiarowa. Autor rozumie, że te dzieci pozbawione pracy umarłyby z głodu, a nie każdą polską rodzinę stać na zrezygnowanie z zakupu tańszej odzieży.

Książka dobrze i przystępnie napisana, zmusza do refleksji, każda historia oparta jest na faktach, a autor nie daje prostych odpowiedzi.

"Klient, który kupowałby spodnie wtedy, gdy znosi już stare, byłby klientem okazjonalnym i nieprzewidywalnym. Niepożądanym. Producenci chcą tymczasem konsumentów, którzy na wieść o dostawie najnowszej kolekcji błyskawicznie zapomną o zawartości swoich szaf i z myśliwskim błyskiem w oku przybiegną do sklepu na kolejne zakupy."