Spotkanie autorskie z Arturem Urbanowiczem

20 marca 2017 roku młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego spotkała się w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku z panem Arturem Urbanowiczem. Na co dzień to wykładowca informatyki na Uniwersytecie Gdańskim, z wykształcenia matematyk, jednak jego największą pasją jest pisanie.

Czytaj więcej: Spotkanie autorskie z...

XIV Konkurs Recytatorski im. Wacława Klejmonta

phoca thumb m img 5310II miejsce dla Kingi Matwiejczyk i wyróżnienie dla Ady Chmielewskiej z klasy IIa – to finał długich zmagań recytatorów w trzyetapowym XIV Konkursie Recytatorskim im. Wacława Klejmonta „Poeci Pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny”.

Pierwsze zmagania odbyły się na etapie szkolnym. Etap drugi - powiatowy wyłonił zwycięzców z powiatu augustowskiego, ełckiego, gołdapskiego, suwalskiego i oleckiego. I oni właśnie spotkali się na finałowych potyczkach w piątek 17.marca w sali ROK w Olecku. Rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych. Na scenie zaprezentowało się 54 recytatorów. 

Czytaj więcej: XIV Konkurs Recytatorski...

Rozwijamy talenty w I LO w Olecko - konkursy

phoca thumb m dsc 0020    Młodzież I LO w Olecku od wielu lat bierze udział w konkursie poświęconym twórczości K. K. Baczyńskiego. Patronat nad konkursem sprawuje Kuratorium Oświaty w Olsztynie. W tym roku był to już XXII Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Główne cele konkursu to: popularyzacja twórczości młodego poety, rozwijanie uzdolnień artystycznych wśród uczniów i wrażliwości na słowo poetyckie, rozwijanie uczuć patriotycznych,promowanie młodych talentów Przewodnim motywem tegorocznej edycji konkursu we wszystkich kategoriach był "Sen o Polsce". Temat był rozumiany szeroko- pojawił się watek patriotyczny, polityczny, społeczny, także motyw utopii, marzeń i snów.

Czytaj więcej: Rozwijamy talenty w I LO w...

NARODOWE CZYTANIE

image004

 W sobotę 3 września przed budynkiem Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku odbyła się piąta edycja akcji NARODOWE CZYTANIE pod honorowym patronatem pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

   Narodowe czytanie zapoczątkował w 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski. Do tej pory Polacy czytali „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza i „Lalkę” Bolesława Prusa. W tym roku wspólnie czytaliśmy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Naszą szkołę reprezentowały Emilia Tokajuk i Agata Julia Prosińska pod opieką p. Zofii Szczubełek. Licealistki przeczytały fragment powieści o poszukiwaniu Ligii przez Winicjusza w płonącym Rzymie.

Czytaj więcej: NARODOWE CZYTANIE

Jak uczyć się tolerancji i burzyć stereotypy?

phoca thumb m filomteka2016 01Najlepiej dobrze się bawiąc. I zaczynając od siebie.

W ramach Programu Edukacji Filmowej „KinoSzkoła” uczniowie naszej szkoły w poniedziałek 25.kwietnia obejrzeli francuską komedię współczesną „Za jakie grzechy, dobry Boże?”.

Obraz z 2014 roku przedstawia zabawne perypetie konserwatywnej francuskiej rodziny, która ma zmierzyć się z przyjęciem do swego grona zięciów różnych wyznań i narodowości. Film ośmiesza właściwie wszystkie stereotypy w myśleniu Europejczyków – od tych na temat Azjatów po katolickich duchownych i psychoterapeutów. Ale też nienachalnie podpowiada, że najważniejszym elementem spotkania ludzi tak różnych od siebie jest otwartość na drobne gesty. Jednym z najbardziej wymownych przykładów jest scena, kiedy teściowa przygotowuje indyka w kilku smakach – dla każdego z mężów swoich córek.

Czytaj więcej: Jak uczyć się tolerancji i...

W kwietniu idziemy do kina

logoNasza szkoła przystąpiła do Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej KinoSzkoła realizowanego przez ROK „Mazury Garbate” w Olecku. W ramach edukacji filmowej 25. kwietnia obejrzymy w kinie film pt. „Za jakie grzechy dobry Boże”.

Komedia z 2014 produkcji francuskiej w reżyserii Philippa de Chauverona porusza problemy różnic kulturowych, stereotypów i uprzedzeń. Po seansie uczniowie wezmą udział w wykładzie dotyczącym filmu.

 

 

Idziemy do teatru

zyd na beczceW lutym 2016 r. wszyscy uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku obejrzeli spektakl pt. "Żyd na beczce" oparty na motywach lektury Hanny Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem".
Adaptatorem sztuki był p. Marek Tercz, który tak uzasadniał potrzebę inscenizacji książki: "To po prostu zdarzyło się, choć trudno uwierzyć, w ludzkim świecie. Naszym świecie. I to wcale nie tak dawno... Jeszcze płaczą przez sen świadkowie, albo jak kamienie milczą".

Czytaj więcej: Idziemy do teatru

Walentynkowy konkurs czytelniczy

logoZ okazji Walentynek 2016 biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy, którego celem było propagowanie literatury, czytelnictwa i języka polskiego. Pytania konkursowe dotyczyły – oczywiście – miłości i literatury. Zwycięzcy otrzymali książki i drobne upominki. 

 

  

Czytaj więcej: Walentynkowy konkurs...

Talenty i konkursy

phoca thumb m talenty konkursy 0012   Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kochanowskiego w Olecku licznie uczestniczyli w tegorocznym XXI Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji K. K. Baczyńskiego. Do zmagań finałowych konkursu z I LO w Olecku zakwalifikowało się dziesięcioro uczniów. Finał odbył się 19. 02. 2016 r. w Ełku. Cele konkursu to꞉

 -  popularyzacja twórczości K. K. Baczyńskiego,
 -  utrwalanie uczuć patriotycznych,
 -  rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie,
 -  odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych wśród uczniów,
 -  promowanie młodych talentów,
 -  integracja uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Czytaj więcej: Talenty i konkursy

Talenty i konkursy

pioro     XII Ogólnopolski Konkurs na Literackie Wspomnienie  ”Listopadowa melancholia” został rozstrzygnięty. Przewodnim celem konkursu było propagowanie wartości ponadczasowych takich jak: miłość, przyjaźń, tradycja itp. Uczniowie, przystępujący   do konkursu, mieli za zadanie napisać pracę literacką, która mogła przybierać różne formy: wiersz, opowiadanie, powieść, esej, felieton i inne. Z naszego liceum do ogólnopolskiego finału zakwalifikowało się czworo uczniów:
1. Olga Bronikowska, ucz. kl. II C, zdobyła III miejsce w kraju. Jej praca zawierała dwa pierwsze rozdziały powieści pt. ”Mój Anioł”.

Czytaj więcej: Talenty i konkursy

Plan zajęć

Plan zajęć

Zobacz gdzie i kiedy masz lekcję w roku szkolnym 2016/2017. Plan obowiązuje od 1 września 2016.

Plan zajęć

Rodzice

Informacje dla rodziców

Wszystkie informacje o szkole i spotkaniach z nauczycielami w roku szkolnym 2016/2017.

Informacje dla rodziców

Old site

Archiwum strony www

Strona szkoły funkcjonująca do roku 2013 autorstwa Pana Józefa Kunickiego.

Zobacz