Dzień liczby Pi a urodziny Einsteina?

phoca thumb m img 5204Dzień Liczby Pi – święto obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych (lokalnie w Polsce). Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data "14 marca" zapisywana jest w USA właśnie jako "3.14".

Głównym celem obchodzonego dnia jest popularyzacja zagadnień matematycznych, poprzez jej najbardziej popularną stałą, którą jest jedyna liczba, mająca swoje święto. W tym dniu chcemy udowodnić, że matematyka to nie tylko trudne zadania, suche liczby i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda.

Gala laureatów II edycji konkursu „Matematyka w obiektywie” miała miejsce także w tym dniu. Skład jury był następujący: dyrektor I LO – Leszek Olszewski, dr Stanisław Nowel – wykładowca w Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach, Zbigniew Malinowski – redaktor "Głosu Olecka" i nauczyciele I LO: Barbara Domysławska, Emilia Przemielewska. Koordynatorką i przewodniczącą komisji konkursowej była mgr Elżbieta Guziejko.

W tym roku, zmagania fotograficzne z matematyką w tle, cieszyły się jeszcze większą popularnością niż w roku ubiegłym. Do konkursu przystąpiło 102 uczestników z Olecka, Mrągowa, Ełku, Suwałk, Kętrzyna, Wieliczek, Babek Oleckich, podopieczni Fundacji Human Lex Instytut. Komisja obejrzała 146 zdjęć.

Zgromadzeni mogli podziwiać ubiegłoroczną prezentację na temat Liczby Pi, a także tegoroczną "Matematyka w muzyce i poezji". Autorem obu jest ten sam uczeń I LO - Kamil Januszczyk. Młodzież naszego liceum i Gimnazjum nr 2 z klas o rozszerzonej matematyce wzięła udział w wykładzie dr. Zbigniewa Paprzyckiego z Wydziału Matematycznego UWM w Olsztynie "Zdarzenia prawdopodobnie nieprawdopodobne". Warto podkreślić, że poza działalnością dydaktyczną na UWM jest on organizatorem Warmińsko -Mazurskiej Strefy Matematycznej, koordynatorem Warmińsko – Mazurskich Zawodów Matematycznych. Na uwagę zasługuje także fakt, iż uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w redagowanie artykułów na temat zagadnień matematycznych.

W tym miejscu należy także wspomnieć o patronacie, bez którego konkurs nie byłby tak patetyczny. A patronatem objęli: Kurator Oświaty, Dziekan Wydziału Humanistycznego UWM, Burmistrz, Starosta, natomiast patronat medialny sprawowało Radio 5.

Pozostała młodzież uczestniczyła w turnieju matematycznym, polegającym na rozwiązywaniu zadań, które są praktycznym zastosowaniem matematyki w życiu codziennym. Opiekę nad tą częścią obchodów Dnia Liczby Pi sprawowała mgr B. Domysławska.

Nagrody zostały rozdane, tort zjedzony. Pozostało zaproszenie do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez I LO w Olecku.

Zobacz więcej zdjęć ...

Plan zajęć

Plan zajęć

Zobacz gdzie i kiedy masz lekcję w roku szkolnym 2016/2017. Plan obowiązuje od 1 września 2016.

Plan zajęć

Rodzice

Informacje dla rodziców

Wszystkie informacje o szkole i spotkaniach z nauczycielami w roku szkolnym 2016/2017.

Informacje dla rodziców

Old site

Archiwum strony www

Strona szkoły funkcjonująca do roku 2013 autorstwa Pana Józefa Kunickiego.

Zobacz