Współpracujemy:

 

Lekcja czytania z „Tygodnikiem Powszechnym” w naszej szkole.

Rok 2017 jest Rokiem Conradowskim, z tej okazji dnia 6 października na piątej i szóstej godzinie lekcyjnej w naszej szkole odbyło się spotkanie związane z akcją społeczną Fundacji Tygodnika Powszechnego -„Lekcje czytania”. Ogólnopolski cykl lekcji ma na celu wzbudzenie zainteresowania młodzieży literaturą, w bieżącym roku akcja skupia się wokół książki Josepha Conrada „Jądro ciemności”.

Interesujący wykład poprowadził znany dziennikarz i publicysta z Krakowa - Michał Olszewski. Głównym tematem było dokładne poznanie problematyki utworu i odpowiedź na kwestie, które były nierozumiane i sprawiały nam trudności. Dzięki temu spotkaniu mogliśmy spojrzeć na książkę z zupełnie nowej perspektywy. Zrozumieliśmy, że nie jest to utwór skupiający się na podróży bohatera w głąb Czarnego Lądu, lecz dotyczy absurdu związanego z wojną i pozyskiwaniem surowców przez Europejczyków. Jest to opowieść o chciwości, zbrodni i terrorze wymierzonym w „dzikich” i „nieucywilizowanych” mieszkańców Afryki.
Zaznajomieni z tematyką książki i fragmentami filmu „Czas Apokalipsy” mogliśmy głębiej zapoznać się z problemami, które dotyczą również świata współczesnego. Uświadomiliśmy sobie, ile zniszczenia niesie zbrodnia realizowana w „szczytnych celach” i jaką cenę płacą za nią niewinni ludzi. Kwestie odmiennej kultury, religii i koloru skóry zawsze budziły i będą budzić strach i niezrozumienie.
Sięgając po książkę „Jądro ciemności” następnym razem, czy to w domu, czy na lekcji języka polskiego jesteśmy pewni, że dzięki temu spotkaniu zrozumiemy ją w odpowiedni sposób.

Martyna Kapuścińska, II a
Klaudia Kapuścińska, II b2

Galeria: Festiwal Josepha Conrada w Krakowie – i w Olecku!