Współpracujemy:

 

Dnia 19 września uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku upamiętnili 78 rocznicę najazdu wojsk Związku Sowieckiego na Polskę z 17 września 1939 r. Poruszający w treści i symbolice apel nawiązywał do obu wrześniowych totalitarnych agresji, skierowanych przeciwko Polsce.

„A więc wojna”- te słowa Józefa Becka rozbrzmiały jako pierwsze, przygotowując obserwatorów do sentymentalnej podróży w tamte jesienne, tragiczne dni.  Akademia została przygotowana w formie teatralno- lirycznej, Istotną rolę odgrywały kostiumy, rekwizyty i symbolika.

Na scenie pojawiły się postaci prezydenta Ignacego Mościckiego, w którego rolę wcielił się Jakub Borowski z kl. IIb1 i reprezentującego bolszewików członka Rady Wojennej Frontu Piotra Smokaczowa, którego odezwę odczytał Łukasz Grygieńć z kl. IC.

Najbardziej wymowną i pozostawiającą po sobie nostalgiczny ślad sceną było wyprowadzenie symbolizującej Polonię, przepasanej biało-czerwoną szarfą, dziewczyny (Sandra Klewicka kl..IC) przez zakapturzone, ubrane na czarno postacie, z totalitarnymi flagami w rękach. (Michalina Bałazy, Anna Skorupska kl. IIB1 i IIB2).

Wydarzenie uzupełniły teksty i piosenki nawiązujące do agresji z połowy września 1939 r., jak również do będącej jej konsekwencją zbrodni katyńskiej. Zaprezentowany został patriotyczny dorobek takich twórców jak: Zbigniew Herbert, Antoni Słonimski, Jacek Kaczmarski, czy Paweł Kukiz.

Oprócz w/w uczniów wystąpili: Anna Nalewajko oraz Natalia Szymanowska (IIB1) i Marcin Domaradzki (IIIB2). Apel przygotowali nauczyciele: Zbigniew Stefanowski i Paweł Kurowski.

Galeria: Licealiści oddali hołd