Współpracujemy:

 

Galeria: Historia, o której trzeba stale przypominać.

80 lat temu, od bombardowania Wielunia i ataku pancernika Schleswig-Holstein na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa. W obchodach tej rocznicy wzięła udział społeczność I LO im. J. Kochanowskiego w Olecku.

 

      18.09.2019 r. odbył się uroczysty apel, przypominający o wybuchu II wojny światowej i jej tragicznych konsekwencjach.  Prowadzący -nauczyciel historii p. Paweł Kurowski- przedstawił kalendarium wydarzeń- przebieg kampanii wrześniowej oraz jej rezultaty. Była to pierwsza kampania II wojny światowej, trwająca od 1 września (zbrojna agresja Niemiec) do 6 października 1939 r., kiedy z chwilą kapitulacji pod Kockiem zakończyły się walki regularnych oddziałów Wojska Polskiego z agresorami. Prowadzący apel poruszył tematykę historii dwóch totalitaryzmów: Rzeszy Niemieckiej (1 września 1939 r. -atak wojsk niemieckich na Polskę) oraz sowieckiej Rosji (17 września 1939 r., kiedy to Armia Czerwona przekroczyła wschodnie granice naszego kraju). Szczególnie zaakcentowana została walka Polaków o wolność z dwoma okupantami. Bieg historycznych wydarzeń został przedstawiony za pomocą różnorodnych  tekstów i materiałów ilustracyjnych- zdjęć, archiwalnych nagrań, fragmentów filmów, piosenek, map i danych statystycznych. Informacje, dotyczące zarówno agresji niemieckiej, jak i sowieckiej, pojawiły się też na zorganizowanej w szkole wystawie.

Obchodzona 80. rocznica wybuchu II wojny światowej jest dla nas, Polaków, historią, o której trzeba stale przypominać. Wspomnienia z czasów grozy  niech się nigdy nie powtórzą.

Uczestnicząc w apelu, społeczność I LO im. J. Kochanowskiego w Olecku złożyła hołd wszystkim walczącym i poległym w czasie wojny.

Uroczysty apel został przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: p. P. Kurowskiego, p. M. Bartnickiego i p. Z. Stefanowskiego.

                                                                     Mariola Pezowicz