Współpracujemy

 

politechnika

uwm

strefalogo

 muzyczna

mazury garbate

logo lega

Jak założyć hurtownię … danych.

phoca thumb m bialystok kw r16 109Jak założyć hurtownię … danych, co można zaobserwować w kropli śliny oraz jak operować telewizyjną kamerą – czyli 1A z kolejną wizytą na Politechnice Białostockiej.

Klasa 1A w ramach podpisanej w styczniu 2015 umowy o patronacie uczelni brała udział w zajęciach akademickich.Wydział Mechaniczny i Wydział Informatyki przygotowały specjalnie dla licealistów zajęcia laboratoryjne, pokazy i wykłady. Tematy zostały dostosowane do zagadnień właśnie omawianych w szkole.

 

Na Wydziale Mechanicznym dr inż. Dariusz Perkowski przeprowadził zajęcia laboratoryjne pt. „Równanie ruchu w praktyce”, podczas których uczniowie nauczyli się wykonywać pomiary niektórych wartości fizycznych. Trzeba było dokonywać doświadczeń i przeprowadzać pomiary. A potem wyciągnąć wnioski i porównać teorię z praktyką. Początkowe onieśmielenie uczniowie szybko pokonali i doświadczenia fizyczne okazały się wyjątkowo ciekawe. Wrażenie wywarło znakomicie wyposażone laboratorium.

Następnie dr inż. Ewa Mrozek i dr hab. Piotr Mrozek opowiedzieli uczniom o interferencji fal świetlnych. Zaprezentowali interferometr – przyrząd pomiarowy, w którym obserwacja powstających wzorów interferencyjnych umożliwia uzyskanie bardzo dokładnych pomiarów. Dzięki podobnemu, dużo większemu urządzeniu, na początku 2016 roku w Stanach Zjednoczonych odkryto fale grawitacyjne. Wspaniały wykład pokazał uczniom nie tylko zaskakujące obrazy w skali mikro, np. bakterie żyjące w kropli śliny lub wody z rzeki, ale przede wszystkim – że nauka może być fascynującą przygodą.

Na Wydziale Informatyki uczniowie wysłuchali wykładu „Co piszczy w danych (w hurtowniach danych)” dr inż. Agnieszki Oniśko-Drużdżel. Dowiedzieli się, jak firmy prowadzące działalność w Internecie korzystają z baz i hurtowni danych, a okazało się, że świat wokół nas to właśnie gigantyczna hurtownia danych i tylko trzeba umieć się w niej poruszać.

Studenci z koła naukowego „Go security” opowiedzieli licealistom o bezpiecznym i świadomym używaniu sieci internetowych. Pokazali, jak działają hakerzy, by włamać się na konta bankowe czy profile społecznościowe. Młodzi informatycy wskazali także, jak zabezpieczyć swoje urządzenia przed nieuprawnionym dostępem. Ta część zajęć chyba najbardziej rozbudziła apetyty licealistów na studiowanie kierunków informatycznych.

Wizyta na Politechnice zakończyła się w studiu PlatonTV. Uczniowie mogli tam spróbować swoich sił w obsłudze profesjonalnej kamery telewizyjnej i zobaczyć, jak wygląda montaż filmów. Narodziły się talenty reżyserskie i aktorskie… 1A zgodnie orzekła, że do studia telewizyjnego trzeba zajrzeć także przy kolejnych zajęciach na uczelni.

Koordynowała wizytę uczniów na PB p. A. Mońko. Bardzo dziękujemy!

Po prawie sześciu godzinach na uczelni przyjemność sprawił krótki spacer po ogrodach Pałacu Branickich. Znajomość architektury baroku przyda się na języku polskim.  A że umysły ścisłe na świat powinny być otwarte – wyjazd do Białegostoku zakończył się spektaklem „Zapiski oficera Armii Czerwonej” w Teatrze Dramatycznym. Ten „evergreen” w brawurowym wykonaniu Krzysztofa Ławniczaka był naprawdę znakomitym zwieńczeniem pracowitego czwartku (28.04) na Politechnice Białostockiej.

Plan zajęć

Plan zajęć

Zobacz gdzie i kiedy masz lekcję w roku szkolnym 2016/2017. Plan obowiązuje od 1 września 2016.

Plan zajęć

Rodzice

Informacje dla rodziców

Wszystkie informacje o szkole i spotkaniach z nauczycielami w roku szkolnym 2016/2017.

Informacje dla rodziców

Old site

Archiwum strony www

Strona szkoły funkcjonująca do roku 2013 autorstwa Pana Józefa Kunickiego.

Zobacz