Współpracujemy

 

politechnika

uwm

strefalogo

 muzyczna

mazury garbate

logo lega

Uczniowie I LO w III edycji "Czwartków z Humanistyką"

phoca thumb m uwm3Wzorem lat ubiegłych pracownicy naukowi Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie już po raz kolejny wyszli naprzeciw oczekiwaniom i zainteresowaniom młodych ludzi. Po raz trzeci przygotowali cykl spotkań edukacyjnych zatytułowanych „Czwartki z Humanistyką”. Odzew I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego był natychmiastowy. Uczniowie zachłysnęli się innowacyjnym projektem. Wyjazd zorganizowały Elżbieta Guziejko i Emilia Przemielewska, a w opiece nad młodzieżą pomagała także Mariola Pezowicz. Społeczność I LO mogła wziąć udział w niezwykle ciekawych wykładach prowadzonych przez pracowników Wydziału Humanistycznego, którzy mają doświadczenie w pracy z młodzieżą i są pasjonatami.

Oferta tematyczna jest niezwykle bogata, dlatego każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W ramach każdego cyklu spotkań UWM oferuje wykłady i/lub warsztaty realizowane przez przedstawicieli wszystkich kierunków, znajdujących się w ofercie dydaktycznej Wydziału Humanistycznego, chcąc w ten sposób wspierać młodzież szkolną w pracy nad poszerzeniem wiedzy i zainteresowań, jednocześnie prezentując jej środowisko akademickie, obszary działalności naukowej oraz możliwości rozwoju przyszłej kariery zawodowej. 17 listopada 2016 roku młodzież z I LO im. J. Kochanowskiego mogła wysłuchać następujących wykładów:

KTO MIESZKA NA BAŁKANACH? - dziennikarstwo i komunikacja społeczna

SPADAJ DEBILU - CZYLI CZY WYZWISKA MOGĄ BYĆ GRZECZNE? ANALIZA ZJAWISKA DROCZENIA SIĘ W OPARCIU O UTWÓR „ALL IN THE FAMILY” ZESPOŁU KORN - filologia angielska

SCHODAMI W GÓRĘ, SCHODAMI W DÓŁ, CZYLI MOSKWA PODZIEMNA - filologia rosyjska

CZY JĘZYK POLSKI I NIEMIECKI TAK SAMO POSTRZEGAJĄ KOLORY? - filologia germańska

PROWADZENIE BADAŃ NAUKOWYCH W NAJSZCZĘŚLIWSZYM KRAJU NA ŚWIECIE - BHUTANIE - dziennikarstwo i komunikacja społeczna

MYŚLENIE RACJONALNE A KOSTKA RUBIKA - filozofia

Warto podkreślić, iż wykłady trwały po 20 minut, co z pewnością sprzyjało koncentracji i rozbudzeniu dalszych zainteresowań tematem wśród młodzieży. Niezwykle ciekawy okazał się wykład poświęcony kolorom postrzeganym przez Polaków i Niemców oraz angielski z humorem w połączeniu z zasadami savoir- vivre. Nie zabrakło też wystąpienia pierwszego autostopowicza po Bhutanie- dr. Szymona Żylińskiego, który zarażał śmiechem wprost z najszczęśliwszego kraju świata oraz ciekawostek związanych z powstaniem przepięknych , pełnych przepychu stacji moskiewskiego metra. I tu należałoby się chwilę zatrzymać. Dzisiejszy, doskonale pasujący do topografii miasta układ kolei podziemnej to - jak głosiła legenda - zasługa genialnego Stalina, który rzekomo osobiście nakreślił taki oto schemat metra: środek miasta z Kremlem okala pierścień linii okrężnej przecinanej przez linie promieniste biegnące od centrum ku przedmieściom. Wedle innej wersji Stalin nakreślił kształt metra, ale przez niedbałość na planie miasta postawił zabrudzoną kawą filiżankę, która zostawiła okrągły ślad. Projektanci z miejsca zrozumieli, że wódz życzy sobie takiego właśnie rozwiązania. W rzeczywistości taki układ został wymyślony na początku XX w., a inżynierowie konkurujący z Balickim i Knorre'em zaproponowali Dumie miejskiej, by kolej podziemną przeprowadzić wzdłuż tzw. Kamer-Koleżskiego Wału, czyli linii starych umocnień otaczających miasto. Od niej miałyby biec linie promieniste. Te i inne ciekawostki tylko z I LO w Olecku i Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W ramach podpisanej umowy z Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wykładowcy akademiccy odwiedzą także I LO w Olecku. Czekamy!

Plan zajęć

Plan zajęć

Zobacz gdzie i kiedy masz lekcję w roku szkolnym 2016/2017. Plan obowiązuje od 1 września 2016.

Plan zajęć

Rodzice

Informacje dla rodziców

Wszystkie informacje o szkole i spotkaniach z nauczycielami w roku szkolnym 2016/2017.

Informacje dla rodziców

Old site

Archiwum strony www

Strona szkoły funkcjonująca do roku 2013 autorstwa Pana Józefa Kunickiego.

Zobacz