Współpracujemy

 

politechnika

uwm

strefalogo

 muzyczna

mazury garbate

logo lega

Dlaczego kawa się nadawa? Skąd tak wielka popularność kryminałów w XXI wieku?

Te pytania były tylko jednymi z wielu innych, na które młodzież I LO pragnęła poznać odpowiedzi. Aby je odnaleźć, 16 marca 2017 roku wybrała się do Olsztyna aby posłuchać niezwykle absorbujących wykładów na Wydziale Humanistycznym UWM. Warto podkreślić, iż jest to już kolejna, III edycja "Czwartków z Humanistyką".

Tym razem tematyka oscylowała wokół takich zagadnień, jak:

- "Śledztwo jako pasja. O kryminałach, powieściach dla młodzieży"
- "Kawa się nadawa - czyli na ile sposobów można przetłumaczyć jeden wiersz"
- "Bliskie, a nieznane: Kaliningrad i okolice w pigułce"
- "100%Jugendsprache- obrazowość i zabawy słowne języka młodzieżowego
w Niemczech"
- "Pink Floyd i filozofia"
- "Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj- codzienność w Polsce Piastów XI-XII wieku"
- "Śmiercionośne suknie- niebezpieczeństwa mody wiktoriańskiej"
- "Jasne i ciemne strony słowników języka polskiego".

Pierwszy wykład - "Śledztwo jako pasja. O kryminałach, powieściach dla młodzieży" dotyczył sięgania po powieści kryminalne przez coraz młodszych czytelników. Była to próba opisu współczesnych lęków i problemów obecnych w społeczeństwie. Pani dr hab. Bernadetta Darska w niezwykle nietuzinkowy sposób ukazała mankamenty dzisiejszego świata, z którymi młodzież pozostawiona jest często sama sobie. Pani doktor odwoływała się m.in. do handlu żywym towarem czy dominacji karteli. Wskazywała na to, że człowiek XXI wieku potrzebuje bohatera, herosa, detektywa, a przestępca to jeszcze jedna odsłona człowieczeństwa. Cechy dystynktywne powieści kryminalnej to: próba opisu problemu młodzieży, walka ze złem. Podkreśliła, że niezależność to siła, samotność jest niekiedy koniecznością i elementem nauczenia się bycia z samym sobą. Podpowiedziała także, po jakie książki należy sięgnąć by poznać kobietę-detektywa. Te pozycje to: Alan Bradley „lavia de Luce”, Karen Karbo "Minerva Clark".

Pani Katarzyna Kodaniec mówiła o wieloznaczności jednego wiersza:
"Candy
is dandy,
but liquor,
is quicker".

Przedstawiła ponad 16 przekładów wybitnego polskiego tłumacza Stanisława Barańczaka i wytłumaczyła, że często w tłumaczeniu nie chodzi o dokładną translację słowa w słowo, a raczej zabawę językiem, i najważniejsze jest zachowanie ogólnego sensu oryginału. Trzeci wykład przedstawiła dr Iwona Borys. Zachęcała do odwiedzenia miast Obwodu Kaliningradzkiego i przedstawiła atrakcje oraz zabytki Kaliningradu, Świetłogorska, Mierzei Kurońskiej (Wydm Epha), tańczącego lasu.

Dr Renata Supronowicz przedstawiła wizerunek Polki w społeczeństwie niemieckim. Wskazała na aluzje literackie „Do Matki Polki” A. Mickiewicza, utworu pochodzącego z 1830 roku, Agnieszki Graff - „ Dlaczego kobiety w Polsce nie przeszkadzają?” czy filmu Jerzego Machulskiego, pt. „ Seksmisja”.
Powiązania między Pink Floydem a filozofią ukazał nam dr ….. Wykładowca przedstawił ponadczasowość twórczości angielskiego zespołu, motywy przewodnie widoczne w ich albumach czy metafory zwarte w ich twórczości. Podkreślił również uniwersalność muzyki zespołu, który wyparł ogromny wpływ nie tylko na poprzednie pokolenia i jego pomyślunek, obejmujący stronę wizualną, filozoficzną i awangardowość.

"Słówko o czasach kiedy przed kąpielą spisywano testament" – ten wykład dał nam obraz czasów, kiedy kąpiel nie była uważana za codzienny zabieg higieny osobistej, notabene, uważana była rzecz niesłychanie niebezpieczną dla zdrowia. Pani doktor…. Przekazała nam informację, o tym, że kąpiele były brane tylko w niektórych przypadkach i towarzyszyły im pracochłonne przygotowania. Pani przywołała historię Ludwika XIII czy Maxiena de Bethune, księcia Sully i powiedziała, że powoli na przełomie wieków XVI i XVII wieku idea higieny osobistej zyskała coraz więcej zwolenników niż przeciwników.

"Śmiercionośne suknie - niebezpieczeństwa mody wiktoriańskiej" – wykład dr Marii Korybut-Marcinak ukazał nam, że za pięknem kryło się wiele wyrzeczeń i ofiar. Pani doktor przedstawiła nam tło historyczne epoki wiktoriańskiej, ideał kobiety w tejże epoce oraz niebezpieczne metody, aby osiągnąć ten kanon urody. Opisywała m.in. gorset czy krynolinę oraz tytułowe "śmiercionośne" suknie barwione na kolor Shellego – pochodną arszeniku.

Ostatnim wykładem było wystąpienie dr. hab. Marioli Wołk – "Jasne i ciemne strony słowników języka polskiego" – podczas którego, ukazała rozwój i historię leksykonów w Polsce, zalety i wady słowników języka polskiego.

Wszystkie wykłady były niezwykle interesujące, zaś wykładowcy przedstawili tematy w przystępny dla słuchaczy sposób. Za możliwość wysłuchania i partycypacji w "Czwartkach z humanistyką" uczniowie I LO im. Jana Kochanowskiego w Olecku dziękują Wydziałowi Humanistycznemu UWM. Organizatorkami kolejnego już wyjazdu były E. Przemielewska i E. Guziejko, a uczniowie, którzy mogli choć na chwilę poczuć się jak prawdziwi studenci to reprezentanci klas 1B1, 2B2.

 

Plan zajęć

Plan zajęć

Zobacz gdzie i kiedy masz lekcję w roku szkolnym 2016/2017. Plan obowiązuje od 1 września 2016.

Plan zajęć

Rodzice

Informacje dla rodziców

Wszystkie informacje o szkole i spotkaniach z nauczycielami w roku szkolnym 2016/2017.

Informacje dla rodziców

Old site

Archiwum strony www

Strona szkoły funkcjonująca do roku 2013 autorstwa Pana Józefa Kunickiego.

Zobacz