Współpracujemy

 

politechnika

uwm

strefalogo

 muzyczna

mazury garbate

logo lega

6 kwietnia 2017 – jedyny taki czwartek w województwie Warmińsko-Mazurskim, bo to "Czwartek z Humanistyką" w I LO

phoca thumb m img 5534Tak, tak to właśnie 6 kwietnia stał się długo oczekiwanym czwartkiem przez licealistów ze szkoły, której patronem jest J. Kochanowski. Kiedy już wszystko dzięki Elżbiecie Guziejko i Emilii Przemielewskiej było dopięte na ostatni guzik, dokładnie chwilkę po 9 do szkoły przyjechali jakże zacni goście - przedstawiciele Wydziału Humanistycznego UWM w Olsztynie. Zostali on powitani i niezwykle serdecznie przyjęci przez społeczność uczniowską. Kwiaty otrzymała Pani Prodziekan Wydziału dr Renata Rozbicka, a także koordynatorka podpisania umowy o współpracy dr Magdalena Makowska, która jest lingwistką i pracuje w Katedrze Filologii Germańskiej UWM, w Olsztynie.

Warto podkreślić, że Pani dr Makowska to absolwentka oleckiego liceum, w którym ukończyła klasę o profilu matematyczno-fizycznym. Z jej inicjatywy na Wydziale Humanistycznym corocznie organizowany jest wydziałowy konkurs dla humanistów z pasją SUPERHUMAN, którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najbardziej kreatywnych, przedsiębiorczych, aktywnych i twórczych studentów olsztyńskiej humanistyki. Dzięki tej umowie oleccy licealiści korzystają z bogatej oferty edukacyjnej, którą do uczniów szkół ponadgimnazjalnych kieruje olsztyńska humanistyka, poszerzają swoją wiedzę z zakresu języka polskiego, języków obcych (angielski, niemiecki, rosyjski), historii i stosunków międzynarodowych czy filozofii, ale także poznają tajniki pracy dziennikarzy, logopedów, tłumaczy czy specjalistów z zakresu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Porozumienie obejmuje m.in. udział młodzieży w warsztatach i wykładach, które cyklicznie przygotowują i przeprowadzają doświadczeni pracownicy naukowo-dydaktyczni, reprezentujący wszystkie jednostki organizacyjne Wydziału Humanistycznego. Po formalnych powitaniach głos zabrał gospodarz I LO – dyrektor Leszek Olszewski. Kiedy wszystkie głosy na sali umilkły, ofertę edukacyjną Wydziału Humanistycznego UWM przedstawiła dr R. Rozbicka. Zaprezentowała tradycyjne kierunki, jak i te, które stanowią novum na wydziale. Później kolejno zabierali głos bohaterowie prelekcji. O prezydencie Johnie F. Kennedym i jego mrocznym życiu prywatnym, które wypełniały kolejno sex, drugs i rock'n'roll mówił dr Mateusz Bogdanowicz. Historię pisaną klejnotami , czyli charakterystykę jakże popularnych jaj Faberge przedstawiła dr Barbara Kozak. O tym, że rozumiemy się bez słów , czyli o alternatywnych metodach komunikacji opowiadały studentki ,a zarazem członkinie koła naukowego „ Laboratorium logopedycznego” Anita Perużyńska, Paulina Siemienkiewicz. 

Kobiety i zakręcony świat Gustava Klimta przedstawiła dr Magdalena Makowska (absolwentka oleckiego liceum). Co Jagiełło robił, jak miał katar? Te i inne sekrety władców średniowiecznej Polski omówiła dr Anna Pytasz - Kołodziejczyk, natomiast temat niezwykle popularny wśród młodych –czyli o nienawiści w Internecie, poruszyła w trakcie swojej prelekcji dr hab. Alina Naruszewicz - Duchlińska, prof. UWM. Co łączy kostkę Rubika z nasza przyszłością? Licealiści I LO już wiedzą. Tych informacji dostarczył im w trakcie wykładu-dr Grzegorz Pacewicz. Wszystkie wystąpienia były niezwykle ciekawe i pasjonujące. A jakże miało by być inaczej? Przecież UWM stawia na ludzi z pasją! Takim przykładem jest także mgr Marta Wiśniewska , która z wybraną młodzieżą przeprowadziła warsztaty dziennikarstwa internetowego.

Niestety wszystko, co dobre , szybko się kończy i my także musieliśmy pożegnać reprezentantów Wydziału Humanistycznego UWM. Na szczęście nie na długo. Bo już w maju warsztaty z filozofii, a w czerwcu kolejny „ Czwartek z Humanistyką”, tym razem na wyjeździe.

Zobacz zdjęcia ...

Plan zajęć

Plan zajęć

Zobacz gdzie i kiedy masz lekcję w roku szkolnym 2016/2017. Plan obowiązuje od 1 września 2016.

Plan zajęć

Rodzice

Informacje dla rodziców

Wszystkie informacje o szkole i spotkaniach z nauczycielami w roku szkolnym 2016/2017.

Informacje dla rodziców

Old site

Archiwum strony www

Strona szkoły funkcjonująca do roku 2013 autorstwa Pana Józefa Kunickiego.

Zobacz