Słońce czy wiatr?

phoca thumb m pb 01 2016 80Słońce czy wiatr? – oto jest pytanie, na które szukają odpowiedzi naukowcy Politechniki Białostockiej pracujący nad odnawialnymi źródłami energii. A słowo ENERGIA jest też mottem działań całej uczelni. Przez sześć godzin zajęć czuliśmy się jak jej studenci.
W piątek 8. stycznia klasa IA, która funkcjonuje pod patronatem Politechniki Białostockiej, odwiedziła uczelnię. Zwiedziliśmy laboratoria Wydziału Elektrycznego, Centrum Nowoczesnego Kształcenia, Bibliotekę oraz wzięliśmy udział w lekcji kreatywności.

Jak bada się energię i sposoby jej pozyskiwania, dowiedzieliśmy się, odwiedzając Centrum Badawczo-Dydaktyczne Wydziału Elektrycznego. Budynek Centrum został bowiem wyposażony w hybrydowy system małej energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej. Jest wzorcowym obiektem do prowadzenia symulacji oraz badań dotyczących wpływu energii z odnawialnych źródeł na efektywność energetyczną budynków administracji publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Po laboratoriach oprowadzili nas dr hab. Dominik Dorosz, prof. PB, Prodziekan do spraw nauki WE oraz dr inż. Wojciech Trzasko, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy WE. Obaj naukowcy opowiedzieli o swojej pracy i pokazali aparaturę naukowo-badawczą, z której korzystają na co dzień. Dr Trzasko mówił nam o prowadzonych przez naukowców Wydziału Elektrycznego badaniach nad efektywnością różnych metod pozyskiwania odnawialnych źródeł energii, natomiast prof. Dorosz specjalizuje się w inżynierii materiałów optoelektronicznych, a w szczególności technologii szkieł i światłowodów. Opowiadał o światłowodach: o tym, jak są zbudowane i o ich wykorzystaniu np. w telekomunikacji i medycynie. Najciekawsze było to, że mogliśmy te światłowody wziąć w rękę i sami sprawdzić, że światło nimi płynie. A są one grubości włosa! Mogliśmy też wejść na wieżę światłowodową i przekonać się, jak powstają światłowody z grubego, szklanego pręta. Okazało się, że to wszystko nie są czary…tylko fizyka.

Zwiedziliśmy także bibliotekę uczelni – obiekt niezwykle nowoczesny, ale też wyjątkowo piękny. Zdobywanie wiedzy w czytelniach uczelni wydało się czystą przyjemnością. Centrum Nowoczesnego Kształcenia jest miejscem, które wywarło na nas wielkie wrażenie.

W CNK spotkaliśmy się z dr. inż. Jerzym Sienkiewiczem, który przekonał nas, że kreatywności można się nauczyć a umysł należy ćwiczyć nieustannie. Dwie godziny spędzone na rozwiązywaniu łamigłówek i ćwiczeniu kreatywności minęły nadspodziewanie szybko i zostawiły w nas niedosyt. Mamy nadzieję, że spotkamy się z dr. Sienkiewiczem na kolejnych zajęciach.
Wizytę na Politechnice zakończyła prezentacja rękawicy i sygnetu wspomagających komunikację osób niepełnosprawnych, o czym opowiedział ich konstruktor - Petros Psyllos, student Wydziału Informatyki PB, najbardziej utytułowany młody wynalazca w Polsce, stypendysta programu Odkrywcy Diamentów.

Poznaliśmy też kierunki kształcenia i strukturę uczelni, dowiedzieliśmy się, jakie przedmioty maturalne są wymagane, aby studiować na PB. Zajęcia na Politechnice trwały ponad sześć godzin, ale minęły niezwykle szybko.

Wyjazd został zorganizowany w ramach realizacji umowy o współpracy pomiędzy naszą szkołą a Politechniką Białostocką podpisanej w styczniu 2015.

Po dniu pełnym wrażeń – wspaniałe zwieńczenie: wieczór w Operze Podlaskiej i spektakl „Upiór w operze”.
Już planujemy kolejną wyprawę…
ENERGIA jest z nami!

Klasa IA

Galeria

Plan zajęć

Plan zajęć

Zobacz gdzie i kiedy masz lekcję w roku szkolnym 2016/2017. Plan obowiązuje od 1 września 2016.

Plan zajęć

Rodzice

Informacje dla rodziców

Wszystkie informacje o szkole i spotkaniach z nauczycielami w roku szkolnym 2016/2017.

Informacje dla rodziców

Old site

Archiwum strony www

Strona szkoły funkcjonująca do roku 2013 autorstwa Pana Józefa Kunickiego.

Zobacz