70 lat I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku

phoca thumb m dsc02011„Dziś bądź wesół, dziś użyj biesiady” – wesoło i biesiadnie spędzili czas uczestnicy III Zjazdu Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kochanowskiego w Olecku.

Minęło 70 lat od założenia w Olecku Liceum Ogólnokształcącego – szkoły zwanej popularnie „ogólniakiem”. Obchody 70 - tych urodzin przypadły na 27 i 28 maja 2016 r., w tych dniach zorganizowano Zjazd Absolwentów szkoły, na który przybyło około czterystu osób.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, której przewodniczył ksiądz profesor Edward Wiszowaty – absolwent tegoż liceum. Następnie uczestnicy zjazdu w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej oraz zespołu mażoretek przeszli ulicami miasta do budynku szkoły.

phoca thumb m dsc01974Tutaj przyjęła ich gościnnie pięknie udekorowana kawiarenka „U Jana” – częstując gości kawą, ciastem, owocami – był to czas na wzajemne rozpoznawanie się, pierwsze kontakty po wielu, wielu latach, słowa powitań, niepowtarzalnych wzruszeń i niepowtarzalnego nastroju. 

Następnie gości zaproszono do sali gimnastycznej. Tam wszystkich zebranych serdecznie powitał dyrektor szkoły Leszek Olszewski. W swoim wystąpieniu przypomniał on o ważnych wydarzeniach z historii szkoły, o pracujących tu wcześniej dyrektorach, o nauczycielach. Mówił także o ponad siedmiotysięcznej grupie absolwentów tego liceum – to oni, kolejne nowe roczniki uczniów, przychodząc do szkoły, wnoszą w nią nową radość, nową młodość – to jest piękne.

Później głos zabrali zaproszeni goście. Burmistrz Olecka Wacław Olszewski przypomniał o osiągnięciach szkoły, o nauczycielach i absolwentach, którzy tworzą historię i budują codzienność, aktywnie uczestnicząc w życiu społeczno-gospodarczym.

Starosta powiatu oleckiego Marian Świerszcz wracał pamięcią do lat przepracowanych w tym liceum, wspominał kolegów nauczycieli, mówił też o absolwentach, o dobrze wykorzystanej wiedzy zdobytej przez nich w trakcie nauki.

phoca thumb m dsc02074Były wieloletni dyrektor, nauczyciel języka francuskiego, Waldemar Wasilewski mówił o wspaniałych absolwentach, o ich osiągnięciach, zaprosił też do wspólnego zaśpiewania piosenki "Frere Jacques", której uczyli się w pierwszej klasie. Wystąpienie przyjęto z aplauzem, a piosenkę wspólnie zaśpiewano.

Przemawiał także najstarszy uczestnik zjazdu p. Antoni Krankowski, który maturę w ogólniaku zdawał w 1951 roku - była to pierwsza matura w tej szkole. Mówił on z ogromnym szacunkiem i uznaniem o dyrektorze i nauczycielu historii Marianie Plichtowiczu, podkreślił jego wielkość oraz jego oddanie dla młodzieży, która rozpoczynała naukę w tych trudnych powojennych czasach.
Upamiętniając jubileusz 70 - lecia szkoły, posadzono dąb. Ceremonii przecięcia wstęgi dokonali najstarszy absolwent p.A. Krankowski i jego kolega - rocznik 1952 - w asyście jednej z najmłodszych absolwentek.

Dyrektorzy miejscowych szkół wręczyli kwiaty i prezent dyrekcji tutejszego liceum - p. Leszkowi Olszewskiemu i p. Ninie Grodzkiej.
Następnie odbyła się część artystyczna. Ucząca się obecnie w liceum młodzież przygotowała piękne scenki z siedemdziesięciu lat życia szkoły. Były m.in. pochody pierwszomajowe, wykopki, turnieje klas, spływy kajakowe, tańczono poloneza, przypominano przeboje minionych lat. Scenki przeplatane były występami uzdolnionej młodzieży - śpiewano piosenki i wykonywano utwory muzyczne na różnych instrumentach.

phoca thumb m img 7783Jak przystało na urodziny, na sali pojawił się ogromny tort, którym poczęstowano wszystkich uczestników – tak słodko zakończyły się uroczystości pierwszego dnia w szkole.

Wieczorem odbył się bal … ach, co to był za bal … spotkanie po wielu latach przy biesiadnym stole. Ileż przy tym było radości ze spotkań, ze wspomnień, z opowiadań o sobie, o rodzinach, o pracy, o podróżach, przy tym orkiestra, muzyka i tańce – to był wspaniały bal.
W drugim dniu uroczystości odbyły się spotkania w grupach klasowych z wychowawcami i nauczycielami. Wpisywano się do ksiąg pamiątkowych, przeglądano i czytano kroniki szkolne, zwiedzano szkołę, wykonywano zdjęcia. Uczestnicy zaznaczali na mapie świata miejsca swojego obecnego zamieszkania, spotykali się w kawiarence „U Jana”, gdzie były rozmowy, wspólna kawa, pamiątkowe zdjęcia. Zwiedzano też stary budynek szkoły przy ul. Kolejowej, gdzie obecnie mieści się Szkoła Podstawowa nr 3.

Po południu uczestnicy zjazdu udali się nad jezioro, gdzie spotkali się przy ognisku. Było przy tym jeszcze wiele wspólnych rozmów, spacerów i … nadszedł czas pożegnań. Zewsząd dobiegały głosy - do zobaczenia, nie czekajmy kolejnych dziesięciu lat, spotkajmy się wcześniej. Uroczystość dobiegła końca.
Jubileusz szkoły był okazją do wspomnień, które, choć minione, zawsze pozostaną w pamięci, chociaż czas je uporządkuje - to doda im blasku.

"Dotąd doszliśmy. Tu się zawiązały dni nasze współczesne z tymi, co minęły".

Galeria

Plan zajęć

Plan zajęć

Zobacz gdzie i kiedy masz lekcję w roku szkolnym 2016/2017. Plan obowiązuje od 1 września 2016.

Plan zajęć

Rodzice

Informacje dla rodziców

Wszystkie informacje o szkole i spotkaniach z nauczycielami w roku szkolnym 2016/2017.

Informacje dla rodziców

Old site

Archiwum strony www

Strona szkoły funkcjonująca do roku 2013 autorstwa Pana Józefa Kunickiego.

Zobacz