Kluby Europejskie


  
Kluby Europejskie tworzy się na zasadzie swobodnego stowarzyszenia uczniów i nauczycieli, którzy działają w tych szkołach, gdzie organizowane są spotkania.
Do głównych celów takich klubów należy:

   Propagowanie wśród młodzieży jak najszerszej wiedzy na temat europejskiego dziedzictwa kulturowego

   Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za pokój, obronę praw człowieka, bezpieczeństwo

   Zachęcanie odpowiednich instytucji do pomocy w szerzeniu informacji o europie, instytucjach europejskich, integracji europejskiej, krajach członkowskich wspólnoty europejskiej i Radzie Europy.

  Członkostwo w takich klubach ma charakter dobrowolny. Każdy z klubów powinien określić własne zasady działalności, nie będące w sprzeczności z celami podstawowymi. Ponadto każdy klub powinien mieć swój symbol oraz motto.
Kluby Europejskie powinny być miejscem spotkań młodzieży pewnego rodzaju kółkami zainteresowań. Udział w nich ma się wiązać nie tylko ze zdobywaniem wiedzy ale także zdobycia ciekawych doświadczeń.

Jak założyć Klub Europejski
   Kluby europejskie powinny współpracować ze wszystkimi, tzn. z przedstawicielami władz miasta, województwa, regionu, z organizacjami samorządowymi i pozarządowymi, z placówkami oświatowymi i kulturalnymi. Kluby europejskie same poszukują partnerów do współpracy.
Kluby europejskie mogą uczestniczyć w projektach i akcjach europejskich. Są podmiotami europejskich programów takich jak SOKRATES II i MŁODZIEŻ. Nauczyciel lub grupa nauczycieli wraz z grupą uczniów ze szkoły, która zainteresowana jest utworzeniem klubu europejskiego, powinna przedstawić plan działań klubu dyrektorowi szkoły. Szkoła, która zdecyduje się powołać szkolny klub europejski informuje o tym Urząd Komitetu Integracji Europejskiej listownie lub za pomocą poczty elektronicznej.

   Dzięki bazie danych prowadzonej przez UKIE istnieje możliwość poznania nowych klubów i realna jest współpraca. Liczba szkolnych klubów europejskich w Polsce stale się zmienia. Obecnie jest ich ponad 500.

Urząd Komitetu Integracji Europejskiej
Departament Informacji i Kształcenia Europejskiego
Wydział Kształcenia Europejskiego
Aleje ujazdowskiej 9
00-918 Warszawa
Tel (022) 694 71 28
Baza o klubach znajduje się na stronie

http://www.cie.gov.pl/

  Back Punkt Informacji Europejskiej

Internet LO Olecko Ostatnia zmiana: