Akcja edukacyjna HELP DLA ŻYCIA BEZ TYTONIU  - 20.01.2009r.


   
Ważnym elementem systemu wychowawczego w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Olecku jest edukacja zdrowotna. Prowadzimy ją na lekcjach biologii, godzinach wychowawczych, spotkaniach z pielęgniarką szkolną. W ramach tej działalności szkoły wzięliśmy udział w międzynarodowej akcji edukacyjnej HELP DLA ŻYCIA BEZ TYTONIU poświęconej zagrożeniom związanym z paleniem i biernym paleniem tytoniu.
Symbolem kampanii HELP jest zielona papierowa zwijana piszczałka, która ilustruje fakt, że paląc papierosy zachowujemy się absurdalnie. Palenie tytoniu jest jednym z czynników zagrażających zdrowiu, a nawet życiu. Obecnie znanych jest około 5000 składników, które występują w dymie tytoniowym. Oprócz nikotyny zawiera również kwas węglowy, tlenek węgla, siarkowodór, cyjanowodór, amoniak, lotne kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne, alkohol metylowy, kwas octowy. Na konsekwencje palenia są narażeni nie tylko palacze ale również osoby przebywające w ich otoczeniu czyli tak zwani bierni palacze. Bierne palenie występuje, gdy dym z wyrobu tytoniowego używanego przez jedną osobę oraz dym przez nią wydychany zostaje wdychany przez innych. Aktualne dowody naukowe wykazują, że bierna ekspozycja na dym tytoniowy może przyczynić się do śmierci i chorób, wśród których są schorzenia przewlekłe prowadzące do inwalidztwa.
Przyczyny rozpoczynania palenia są różne. U młodocianych podstawowym bodźcem jest wrodzona ciekawość i chęć naśladowania dorosłych oraz potrzeba imponowania rówieśnikom. Młody człowiek pragnie również w ten sposób dowieść samemu sobie dojrzałości i odwagi decyzji ale nie wie, że tym samym nieodwracalnie niszczy sobie życie.
Palenie tytoniu dotyczy także kobiet w ciąży. Szacuje się, że około 20% kobiet w ciąży pali papierosy. Poprzez taką postawę ich nienarodzone dzieci zostają narażone na kontakt z 40 substancjami rakotwórczymi jeszcze przed przyjściem na świat. Powoduje to wiele chorób u noworodków, ponieważ w łonie matki nie otrzymują wystarczająco dużo tlenu. Dziecko rodzi się mniejsze, bardziej podatne na choroby, grozi mu także wczesna śmierć i komplikacje ze zdrowiem już w latach młodzieńczych.
W Polsce i 26 innych krajach Unii Europejskiej działają różne organizacje zajmujące się tymi problemami. Najbardziej znana jest kampania HELP: „Dla życia bez tytoniu".
1 marca 2005 roku Komisja Europejska uruchomiła wielką kampanie w mediach na temat zapobiegania i ograniczania palenia w 27 krajach członkowskich. Kampania ta jest największą publiczna inicjatywą prozdrowotną na świecie. Kampania wymierzona jest przede wszystkim w młodych ludziach (w wieku 15-25 lat). Porusza ona trzy najważniejsze tematy kontroli tytoniu: zapobieganie, ograniczanie i niebezpieczeństwa biernego palenia-poprzez zintegrowany program komunikacyjny: publikacje prasowe, kampanie telewizyjne i internetowe, wydarzenia PR oraz stronę internetową dostępną w 22 językach. Główne motto kampanii to „Pomagać i wspierać". Kampania HELP ma na celu oferowanie pomocy
w niepaleniu, zwalczaniu presji grup rówieśniczych i zwracanie uwagi na palenie bierne. Dzięki tej kampanii wielu młodych ale także starszych ludzi rzuciło palenie.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.help-eu.com .

Elżbieta Milewska- nauczycielka biologii w LO w Olecku
Marlena Wasilewska i Ola Kamińska- uczennice klasy 1B
Zdjęcia Dastin Kowalewski – uczeń kl.1B

 

Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

Foto:  Dastin Kowalewski – uczeń kl.1B

J.Kunicki LO Olecko Ostatnia zmiana: 22 lutego 2009   Jesteś gościem