harda

Autor: Elżbieta Cherezińska

Elżbieta Cherezińska to jedna z czołowych polskich autorek powieści historycznych. „Harda” poświęcona została Świętosławie, córce Mieszka I i Dobrawy.

Świętosława od dziecka była harda. Od najmłodszych lat, wraz z bratem Bolesławem Chrobrym, uczyła się niuansów politycznej gry. Miała stać się pionkiem w układzie sojuszy swego ojca, księcia Mieszka. Jej ambicje sięgały znacznie dalej. Chciała zostać królową.

Los okazał się nieprzewidywalny. W drodze na dwór męża spotkała kogoś, kto zawładnął jej sercem. Czy jest w stanie spełnić swe ambicje i kochać? Stawka jest wysoka – przyjaciele zmieniają się we wrogów, miłość w nienawiść. Sakrament w klątwę.

„Harda” to opowieść o kobiecie niezwykłej, której losy nierozerwalnie wplatają się w dzieje Polski, Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Namiętności, walka o tron, krwawe bitwy oraz zniewalające historie to królestwo, po którym Elżbieta Cherezińska porusza się z lekkością i drapieżnością sokoła.

Intrygi, polityka, mroczne średniowiecze, łupieskie wyprawy i starcia na polu walki, a do tego miłość i żądza władzy – na pewno warto przeczytać.

„-(...) żona władcy musi być mądra, by ten jej nie oddalił i nie wziął sobie innej. A nade wszystko musi urodzić następcę!(...)
 - A ja sądzę, że musi być przede wszystkim silna-(...) - by nie umrzeć w połogu. By w dobrym zdrowiu przeżyć męża (...) I wreszcie móc rządzić jako wdowa i regentka.”