sfejsowani

Autor: Suzana E. Flores

 Jak media społecznościowe wpływają na nasze życie, emocje i relacje z innymi.

Media społecznościowe stały się nierozerwalną częścią naszego życia. Zapamiętale wpatrujemy się w ekrany komputerów, prawie odruchowo sprawdzamy powiadomienia na smartfonach, postujemy, rzucamy friendsom wirtualne wyzwania i sadzimy wirtualne ziemniaki na farmie.

Autorka „Sfejsowanych” doktor Suzana Flores jest psychologiem klinicznym i terapeutką uzależnień. Dzieli się doświadczeniem zdobytym w pracy zawodowej i podczas badań osób korzystających z mediów społecznościowych. W książce przedstawia prawdziwe i przejmujące historie osób zaangażowanych bardziej w wirtualne niż prawdziwe życie. "Czy facebookowy manipulator jest Sabotażystą, Narcyzem, Cierpiętnikiem, Uwodzicielem, czy Stalkerem" - kategoryzuje użytkowników Facebooka i dokładnie opisuje ich działania. Autorka pisze też o wpływie książkotwarzy na poczucie wartości własnej użytkowników i o nowej koncepcji prywatności w sieci. Opisuje też FOMO, czyli lęk przed tym, że się coś przegapi.

Doktor Flores nie krytykuje tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez FB, tylko stawia pytania skłaniające do namysłu i pozwalające wprowadzić pewne ograniczenia, kontrolę nad życiem w sieci.
„Sfejsowani” to interesująco napisany poradnik pozwalający odnaleźć się w nowej rzeczywistości technologicznej.

„Moja siostra przestała ze mną rozmawiać, ponieważ nie klikałam wystarczająco dużo polubień pod zdjęciami mojej siostrzenicy na jej osi czasu. Nieważne, że zawsze miałam dla niej czas, wspierałam ją, broniłam, chroniłam i mogła na mnie liczyć, kiedy tylko tego potrzebowała. [...] Jedyną rzeczą, która ma teraz znaczenie, to to, że [...] za rzadko „lajkuję” zdjęcia jej córki. To idiotyzm.”