Światowej sławy kosmolog i autor „Krótkiej historii czasu” odpowiada na najistotniejsze pytania o nasze miejsce i przyszłość we wszechświecie: skąd się wzięliśmy, czy ostatecznie przetrwamy, czy postęp techniki uchroni nas przed zagładą, w jaki sposób moglibyśmy w pełni rozwinąć skrzydła?

Stephen Hawking został uznany za jeden z największych umysłów naszych czasów, a jego heroiczne zmagania z chorobą, odkąd w wieku dwudziestu jeden lat zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne, stanowią trwałe źródło inspiracji dla nas wszystkich. Zasłynął zarówno z przełomowych dokonań w dziedzinie fizyki teoretycznej, jak i z nadzwyczajnej umiejętności objaśniania skomplikowanych pojęć w sposób przystępny dla każdego. Uwielbiano go również za szelmowskie poczucie humoru. Bezpośrednio przed śmiercią pracował nad swym ostatnim dziełem – zestawieniem odpowiedzi na „wielkie" pytania, które tak często stawiał, wykraczając poza granice ściśle akademickich badań.

W swojej ostatniej książce Hawking przedstawia poglądy dotyczące najpoważniejszych zagrożeń, przed jakimi stoi ludzkość, oraz tego, jaka przyszłość zarysowuje się przed ziemskim globem.

Wszechświat jest bliżej nas niż mogłoby się wydawać, a jego zrozumienie dzięki książkom takim jak „Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania”  - o wiele prostsze i dostępne dla każdego.

„Fakt, że nie opadły nas jeszcze hordy przyszłych turystów, jest najlepszym dowodem na to, że podróż w czasie nie jest możliwa.”