Nie bój się być szczęśliwy!

Christophe André w swojej książce wprowadza czytelnika w tajniki psychologii pozytywnej. Autor zachęca do porzucenia starych, niszczących nawyków i rozpoczęcia życia mądrego i szczęśliwego.

Nie jest to typowy poradnik, lecz raczej hasłowo ułożony spis ogólnych rozważań, doświadczeń autora, naukowych badań i ćwiczeń mentalnych, a wszystko to podporządkowane jednej idei: co robić, aby być bardziej szczęśliwym. Książka pełna jest anegdot i historii z codziennego życia, uczy zwracać uwagę na piękne i dobre wydarzenia, obok których często przechodzimy obojętnie. Autor podkreśla, że ludzka egzystencja to także cierpienie i nieszczęście. André w sposób realistyczny, osobisty i często zabawny przekonuje, że szczęście nie jest luksusem, lecz koniecznością. I że jest czymś, co większość z nas, przy odrobinie wysiłku, jest w stanie osiągnąć.

Christophe André jest francuskim psychiatrą i psychoterapeutą, więc jego spojrzenie na szczęście jest bardziej europejskie, pozbawione amerykańskiego huraoptymizmu.

„Powinniśmy zrozumieć, że to, co wydaje się nam niekiedy straconym czasem, kiedy życie zmusza nas do czekania, do cierpliwego oczekiwania, jest po prostu czasem przeżytym. I że kiedy tak się dzieje, nie zawsze inteligentnie jest buntować się, denerwować i spieszyć.”