obyczaje w polsce

Autor: praca zbiorowa pod red. Andrzeja Chwalby

Kompendium wiedzy o obyczajach w Polsce od średniowiecza po współczesność.

Autorzy prezentują dzieje obyczajów z uwzględnieniem różnic chronologicznych, regionalnych, stanowych i wyznaniowych. Przedstawiają obyczaje życia publicznego, dworskiego, prywatnego oraz religijnego. Ciekawie opisują obyczaje związane z pracą, życiem rodzinnym i towarzyskim oraz rozrywki i kulturę stołu.

Książka podzielona jest na cztery części: wieki średnie, czasy nowożytne, Polskę doby rozbiorów i międzywojnia oraz czasy współczesne.  Przenosi czytelnika w realia opisywanej barwnym językiem epoki. Pokazuje też zmiany, jakie zachodziły w obyczajach na przestrzeni wieków.

Bardzo szybko i dobrze się ją czyta, jest prawdziwym kompendium wiedzy na tematy obyczajowości na przestrzeni niemal tysiąca lat.

„W wigilię Bożego Narodzenia [...] stół przykrywano białym obrusem, pod który wkładano siano, na podłodze rozścielano słomę, a w kątach izby jadalnej ustawiano snopy niemłóconego zboża. [...] Z niecierpliwością czekano na pierwszą gwiazdę. Gdy się pojawiła, wszyscy domownicy i goście zbierali się i dzielili opłatkiem. [...] Następnie zasiadano do stołu.  Zwyczajowymi potrawami wigilijnymi szlachty polskiej były zupa migdałowa i grzybowa, barszcz z uszkami, śledź, karp, okoń z posiekanym jajkiem i polany oliwą, szczupak z szafranem, placuszki z makiem i miodem.”