Pół roku temu, gdy byłam w Warszawie na projekcie CEMS CHANCE, uczestniczyłam w różnego rodzaju warsztatach. Pierwszy z nich najbardziej zapadł mi w pamięć. Było to spotkanie z Panem Michałem Zawadką, pisarzem, mówcą i optymistą, którego bardzo dobrze wspominam. Na koniec spotkania każdy z nas (uczestników) dostał książkę Pana Michała pt. „Chcę być kimś”. Jest to pierwsza część z czterotomowej serii. Od razu wiedziałam, że chcę ją jak najszybciej przeczytać. Zrobiłam to jednak dopiero niedawno, ponieważ wcześniej nie miałam na to czasu.

Książka ta jest skierowana przede wszystkim do młodych osób, którzy chcą być kimś a nie stać w miejscu. Zawierają się w niej cztery rozdziały zatytułowane „Kim jestem”, „Wiara w siebie”, „Samodyscyplina” i „Indywidualność”. Poza samym tekstem pisanym przez autora jest tam wiele zadań, które możemy wykonywać czytając ją, np. wypisać swoje mocne i słabe strony, swoje osiągnięcia, zdolności. Książka została napisana prostym językiem, zrozumiałym dla wszystkich. Możemy tam również przeczytać o wielu prawdziwych historiach osób w wieku młodzieżowym, które kiedyś w siebie nie wierzyły, a swoje podejście do życia zmieniły po spotkaniach z Panem Michałem.

Po przeczytaniu książki wiele sobie uświadomiłam. Wiem teraz, że nie powinnam skupiać się na moich słabościach, ale starać się z nimi walczyć. Dowiedziałam się także o tym, że mówienie o swoich dokonaniach i osiągnięciach to wcale nie jest chwalenie się tym. Wiele osób niestety tak to odbiera. Lektura bardzo pomogła mi uwierzyć w siebie, zaczęłam także dążyć do spełnienia moich marzeń. Utkwiło mi w pamięci pewne sformułowanie, aby „ocenianie” zmienić na „Docenianie” i muszę przyznać, że całkowicie się z tym zgadzam, zaczęłam tak robić. Zauważyłam też pewną zmianę w sobie, ponieważ od pewnego czasu „żyję na tak”, wcześniej zazwyczaj podchodziłam do wszystkiego pesymistycznie. Teraz wiem, że nie było to dobre.

Z całą pewnością mogłabym polecić tę książkę każdej osobie w moim wieku, która przestała w  siebie wierzyć. Uważam, że mogłaby ona też pomóc niejednej osobie dorosłej, która chce się rozwijać.

A.P.