Yvette Żółtowska-Darska ,,Ronaldo. Chłopiec, który wiedział czego chce” 

Ta fascynująca książka ukazuje cechy osobowości, z którymi mógłby utożsamić się każdy sportowiec. Jest to opowieść o chłopcu, który dzięki żelaznej woli i determinacji dotarł na szczyt. O niezwykłym talencie i ciężkiej pracy. O piłce nożnej, dla której czasem trzeba wiele poświęcić.

Jako mały chłopiec Ronaldo wychował się w biednej rodzinie z ojcem pijakiem, który umarł, kiedy Cristiano miał niespełna dwadzieścia lat. Sam musiał zarobić na swoje buty, a każdą wolną chwilę spędzał na boisku. Do domu przychodził tylko, aby coś zjeść. Nie zawsze było coś do jedzenia. Mając 12 lat, zamieszkał w internacie z dala od rodziny. Bardzo źle znosił rozłąkę. Rówieśnicy śmiali się niego. Nie przejmował się nimi i trenował jeszcze ciężej. W 2003 r. jego kariera nabrała tempa. Przeniósł się do jednego z najlepszych klubów na przestrzeni tamtych lat. Tam poznał Sir Alexa Fergusona, ówczesnego trenera Manchesteru United, który w pewnym sensie naprawdę zastąpił mu ojca. Następnym klubem był Real Madryt,w którym osiągnął największe sukcesy. Aktualnie Ronaldo gra w Juventusie Turyn we Włoszech. Ma kochającą żonę i czwórkę dzieci. Jest idealnym wzorem do naśladowania nie tylko dla piłkarzy. Wszystko, co osiągnął, może zawdzięczać tylko sobie i swojej ciężkiej pracy.

Dzięki tej książce można bardziej doceniać to, co mamy i w jaki warunkach jesteśmy wychowywani. Historia Ronaldo pokazuje, jak dużo trzeba poświęcić, aby osiągnąć swój cel. Pokazuje, że nie powinniśmy się przejmować się opiniami innych, jeśli mamy spełniać marzenia.

K.K.