geny i dna

Autor: Richard Walker

Czy wiesz, że 90 % Twoich genów jest identyczne z genami myszy?

Książka odkrywa sekrety najmłodszej i budzącej najwięcej emocji dziedziny nauki: genetyki. Czy wiesz, że kiedy powstałeś, jeden metr DNA Twojego ojca połączył się z jednym metrem DNA Twojej matki, tworząc unikalnego Ciebie, a teraz, po kilku latach, całe DNA zawarte w Twoim organizmie ma wielokrotnie większą długość niż odległość z Ziemi do Księżyca? Naukowcom udało się nareszcie odczytać cały zestaw zapisanej w nas informacji genetycznej, który decyduje o tym, jacy jesteśmy.

Autor w bardzo przystępny sposób przybliża czytelnikom podstawowe informacje o dziedziczeniu, projekcie poznania genomu ludzkiego, inżynierii genetycznej, mutacjach i terapii genowej.

Książka jest bogato ilustrowana i zawiera sporo ciekawostek, np. na temat królewskiego dziedziczenia hemofilii czy też genetycznego odcisku palca wykorzystywanego w kryminologii.

„Czy wszyscy będziemy znać nasz własny genom i tym samym naszą genetyczną przyszłość? Czy inżynieria genetyczna poprawi stan zdrowia całej ludzkości? I czy będziemy mogli decydować o tym, jak mają wyglądać nasze dzieci? Czas pokaże.”