heban

Autor: Ryszard Kapuściński

Złożona z wielu wątków fascynująca, nowoczesna powieść-relacja z „ekspedycji” w głąb Czarnego Kontynentu, ukazująca Afrykę u progu XXI wieku, Afrykę rozdzieraną wojnami, głodem, epidemiami i korupcją.

Ryszard Kapuściński to światowej sławy mistrz reportażu. Opisuje własne doświadczenia i przeżycia, prowadzi dialog z czytelnikiem. Pokazuje Afrykę taką, jaka jest. Przedstawia punkt widzenia tubylców i konfrontuje tamtą rzeczywistość z naszą, europejską, powstrzymując się jednak od krytyki. Nie brakuje w „Hebanie” obrazów dzieci z karabinem w ręku, głodu czy też wojny.

Wielką zaletą książki jest plastyczny i zarazem prosty język. „Heban” niewątpliwie poszerza horyzonty i prowokuje do poszukiwania kolejnych informacji.

"Kto ma broń, ten ma żywność. Kto ma żywność, ten ma władzę. Obracamy się tu wśród ludzi, którzy nie myślą o transcendencji i istocie duszy, o sensie życia i naturze bytu. Jesteśmy w świecie, w którym człowiek, czołgając się, próbuje wygrzebać z błota kilka ziaren zboża, żeby przeżyć do następnego dnia".