majowie niezwykla cywilizacja

Autor: Nikolai Grube (red.)

Historia 3000 lat cywilizacji Majów w Ameryce Środkowej.

Majowie zamieszkiwali część dzisiejszego Hondurasu, Gwatemalę, Belize, Salwador oraz południowo-wschodni obszar Meksyku. Ich ukryte w dżungli miasta, schodkowe piramidy czy kamienne boiska do rytualnej gry w piłkę przyciągają rzesze turystów.

„Majowie. Niezwykła cywilizacja ” to album prezentujący początki tej niezwykłej kultury, okres jej rozkwitu oraz nagłego upadku – od najstarszych zabytków, przez wspaniałe miasta okresu klasycznego aż po dzień dzisiejszy. W książce przedstawiono również niezwykłe osiągnięcia ludzi, którzy nie znali obróbki metalu, koła ani zwierząt pociągowych. fenomen „boskich” władców toczących zacięte wojny, krwawe rytuały ofiarne jak również skarby z jadeitu oraz zagadkowe księgi z kory. Można też poznać tajemnicę czterech kalendarzy używanych przez Majów: haab, tzolk’in, długiej rachuby i cyklu 819 dni.

W dziesięciu rozdziałach (ponumerowanych na sposób Majów) pojawiają się  między innymi takie tematy, jak: historia osadnictwa Majów; rola religii i polityki w funkcjonowaniu tego ludu; przyczyny upadku; a także napój bogów, czyli kakao; jedzenie kukurydzianych ludzi - tortillas i tamales oraz gra w piłkę – na śmierć i życie.

Album wydano bardzo starannie, zawiera liczne zdjęcia sztuki i architektury. Dostarcza czytelnikowi zarówno intelektualnej, jak i estetycznej przyjemności.

„Całe boskie panowanie Majów – a także ich system polityczny – opierały się na ostentacyjnym obnoszeniu się z bogactwem i władzą.”