szostka wron

Autor: Leigh Bardugo

"Kiedy wszyscy wiedzą, że jesteś potworem, nie musisz marnować czasu na popełnianie każdej potworności."

Leigh Bardugo to autorka bestsellerowej trylogii „Grisza”. W nowej książce powraca do stworzonego przez siebie świata z całkiem nową historią.

Przestępczy geniusz Kaz Brekker otrzymuje ofertę wzbogacenia się ponad wszelkie wyobrażenie – wystarczy w tym celu wykonać zadanie, która z pozoru wydaje się niewykonalne:

  • włamać się do niesławnego Lodowego Dworu (niezdobytej wojskowej twierdzy);
  • uwolnić zakładnika (a ten może rozpętać magiczne piekło, które pochłonie cały świat);
  • przeżyć dostatecznie długo, żeby odebrać nagrodę (i ją wydać).

Kaz potrzebuje ludzi wystarczająco zdesperowanych, żeby wraz z nim podjęli się tej samobójczej misji, oraz dostatecznie niebezpiecznych, żeby ją wypełnili. Wie, gdzie ich szukać. Szóstka najbardziej niebezpiecznych wyrzutków w mieście – razem mogą być nie do zatrzymania. O ile wcześniej nie pozabijają się nawzajem.

Opowieść jest fascynująca, akcja wartka i pełna humoru. Magia przeplata się z rzeczywistością: z jednej strony gangi, z drugiej – Griszowie o nadprzyrodzonych mocach. Nie ma tu typowego trójkąta miłosnego, ale relacje między wyrazistymi bohaterami są bardzo złożone. Plusem powieści są retrospekcje, dzięki którym czytelnik dowiaduje się, jak skazaniec, szpieg, uciekinier, strzelec wyborowy, sercodawczyni i złodziej stali się szóstką wron.

„- To niezgodne z naturą, żeby kobiety walczyły.
 - To niezgodne z naturą, żeby człowiek był równie głupi, jak wysoki, a jednak proszę, stoisz tutaj.”