Współpracujemy:

 

Galeria: Ojczyzna Niepodległa.

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Przypominamy wybrane postaci z Panteonu Polaków, którzy, z miłości do Ojczyzny, stawali w obronie ojczystego języka, wiary i niepodległości. W walce o te wartości byli oni gotowi do największych poświęceń- aż do ofiary życia.

Minęło 101 lat od odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Upamiętniając to wielkie wydarzenie, I Liceum Ogólnokształcące im. J. Kochanowskiego w Olecku w dniu 7 listopada 2019 r. zorganizowało uroczysty apel, w którym uczestniczyła cała społeczność szkolna.

 

Przybyłych powitała p. dyrektor Katarzyna Kamińska. Nawiązując do wydarzeń odzyskania niepodległości, mówiła o radości z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.

Po tym nauczyciele i uczniowie z I LO w Olecku śpiewali pieśni niepodległościowe. Przeniosły one nas do wydarzeń sprzed ponad 101 lat i pełniły rolę nośników emocji patriotycznych Narodu. Treści pieśni sięgały czasów zaborów, wyzwolenia Ojczyzny i późniejszej historii Polski. Utwory te towarzyszyły Polakom w chwilach trudnych i radosnych, i nadal, do dziś, są istotnym elementem naszej tożsamości narodowej. Na początku była „Gaude Mater Polonia”, następnie śpiewano: „Póki Polska żyje w nas”, „Uwierz Polsko”, ”Rozkwitały pąki białych róż” i inne. Wykonawcami byli: p. Mariusz Bartnicki –nauczyciel historii, p. Emilia Przemielewska- nauczyciel języka polskiego oraz liczna grupa uczniów z różnych klas. Akompaniament muzyczny wykonał zaproszony p. Paweł Nalbach. Wykonane pieśni znakomicie opowiedziały historię naszej Ojczyzny.

 Sala była świątecznie udekorowana – biało-czerwone kwiaty, palące się świece, popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego, plakaty. Wszystko to podkreślało ważność Święta Odzyskania Niepodległości. Podczas uroczystości panował nastrój zadumy, refleksji, wspomnień, pogłębiały się uczucia patriotyczne.

I LO w Olecku włączyło się (już kolejny rok) w akcję, „Szkoła do hymnu”.  W piątek 8 listopada o godzinie 11.11 wszyscy obecni w szkole, odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego ”Mazurek Dąbrowskiego”. Godzina nawiązuje do daty upamiętniającej odzyskanie przez Polskę niepodległości- 11 listopada 1918 r. Wspólne odśpiewanie Hymnu Polski dostarczyło wiele emocji i wzruszeń  

Wszystkim, którzy uczestniczyli w uroczystości, upamiętniającej Święto Niepodległości, oraz wszystkim, którzy wspólnie śpiewali hymn, należą się podziękowania.

Uczniowie, którzy wykonywali pieśni i grali na instrumentach muzycznych: Kacper Protasiewicz- kl.I F, Zofia Kozłowska- kl.I C, Zuzanna Kabak, Emilia Czajewska i Kinga Leonarczyk –kl.II A, Zofia Krupińska- kl.IIC, Agnieszka Piotrak, Joanna Klaus, Patryk Kozłowski, Kinga Konopko i Kaja Selwocka- kl.II B.                   

                                                       Mariola Pezowicz