W czwartek 13 grudnia uczniowie klasy 7a ze Szkoły Podstawowej nr 1 odwiedzili wraz z opiekunami, Katarzyną Kalejtą – nauczycielką matematyki i Sylwią Szarnecką – nauczycielką języka angielskiego, wystawę przestawiającą wizualizacje równań w 3D wykonanych w programie Surfer. Wystawa jest zbiorowym dziełem niemieckich matematyków z Instytutu Badań Matematycznych w Oberwolfach. Każdy obraz przedstawia pewną złożoną strukturę matematyczną opisaną mniej lub bardziej skomplikowanym równaniem algebraicznym.  Po szkole i wystawie oprowadzała Elżbieta Guziejko - nauczycielka matematyki.

 Dzieci uczęszczają do klasy o profilu sportowym, zatem jedną z pierwszych plansz, jakie obejrzały, była bryła „Dullo”.

 

Źródło: https://imaginary.org/program/surfer

Oto jej opis: „Na nowoczesnym stadionie piłkarskim, którego kształt przypomina owal, krzyk po zdobyciu bramki rozchodzi się tak, jak powietrze w szybko nadmuchiwanym kole ratunkowym. W ułamku sekundy spotyka się w jego środku – otwór zostaje zamknięty - dokładnie to dzieje się w punkcie środkowym boiska.  Spotykają się jednocześnie fale dźwiękowe ze wszystkich kierunków i odpowiednio nasilają się. Z tego powodu sędziowie uczeni są, aby zawsze znajdować się na wysokości piłki. Dzięki temu, kiedy pada bramka, nie stoją w kole środkowym i nie są narażeni na szum w uszach”.

 

        Źródło: https://imaginary.org/program/surfer

Uczniom podobały się również powierzchnie matematyczne zatytułowane „Gejsza”, „Miau”, „Taniec”, „Konik Morski” oraz „Dzyń Dzyń”.

Wielu ludzi potrafi wymienić nazwisko słynnego sportowca, muzyka, ale już nie każdy wskaże polskich matematyków. Z ich sylwetkami zapoznała uczniów p. Guziejko.  Przedstawiła rys historyczny Lwowskiej Szkoły Matematycznej, której przedstawicielami byli m.in. Stefan Banach, Stanisław Ulam (współtwórca bomby wodorowej). Wspomniała również o znanych polskich kryptologach, twórcach Enigmy, Marianie Rojewskim, Henryku Zygalskim i Jerzym Różyckim. Podczas słuchania mili goście mogli usiąść w „kąciku matematyczny”, który znajduje się na korytarzu przy pracowni matematycznej p. Guziejko. Są tam między innymi gry logiczne ufundowane przez Polskie Towarzystwo Matematyczne (oddział białostocki), Sudoku, czasopisma.

Na zakończenie p. Elżbieta Guziejko zachęciła uczniów do udziału w konkursach organizowanych przez szkołę - Powiatowym Konkursie „Sudoku lubię to” oraz fotograficznym „Matematyka w obiektywie”.

Plansze zostały wypożyczone z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. Galeria mieści się w budynku I LO w Olecku na korytarzu pierwszego piętra.

Galeria: IMAGINARY OPEN MATHEMATICS.