Współpracujemy:

 

W I LO im. J. Kochanowskiego w Olecku na wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych i lirycznych spotkała się społeczność miasta. Spotkanie związane było z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Późnym popołudniem, 27 listopada 2018 r., licznie przybyli nauczyciele, nauczyciele emeryci, uczniowie oraz zainteresowani mieszkańcy Olecka. Przybyłych powitała p. dyrektor Katarzyna Kamińska. Wszyscy wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne i liryczne, np. ”My, Pierwsza Brygada”, ”Rozkwitały pąki białych róż”, ”Wojenko, wojenko” czy „Miłość Ci wszystko wybaczy|”, „Pierwszy siwy włos”.

Akompaniament wykonywał zaproszony p. Paweł Nalbach- organista z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku, a śpiewaniu przewodniczył p. Mariusz Bartnicki- nauczyciel historii w I LO.  Wspólny śpiew urozmaiciły dwie piękne recytacje : wiersza pt.”Willi” W. Kassa w wykonaniu Klaudii Retel, uczennicy kl. II B oraz wiersza pt. „Grób Agamemnona” J. Słowackiego w wykonaniu Urszuli Kamińskiej, uczennicy kl. II A. Treści pieśni i wierszy sięgały czasów zaborów, wyzwolenia Ojczyzny i późniejszej historii Polski. Na spotkaniu panował nastrój zadumy, refleksji, wspomnień, pogłębiały się uczucia patriotyczne. Nastrój podkreślał panujący półmrok i palące się świece. Był też czas na pogawędkę i herbatę.

Na zakończenie p. Dyrektor podziękowała za przybycie, wspólne śpiewanie i wspominanie minionych czasów. Nad sprawami organizacyjnymi i technicznymi czuwały: p. wicedyrektor Zofia Szczubełek, nauczyciele języka polskiego- p. Mariola Pezowicz i p. Emilia Przemielewska oraz uczniowie klas II A, II C i III B1.Piękne zdjęcia wykonał absolwent szkoły- Beniamin Karniej. Treści, atmosfera i wydźwięk spotkania pozostaną na długo w pamięci uczestników. Pomysłodawcą wspólnego śpiewania była Dyrekcja I LO w Olecku.

 

Galeria: Wspólne śpiewanie w I LO

                                                       Mariola Pezowicz