Kto jest sprytniejszy – ty czy szympans? Czy kot jest mniej inteligentny od ciebie? Nietoperz mniej mądry? A gołąb mniej wnikliwy? Ta książka pozwoli ci to przetestować!

Autor, Ben Ambridge to naukowiec, którego wystąpienie o 10 największych mitach w psychologii obejrzano ponad milion razy (TED Talk). W swojej książce rozprawia się z antropocentryzmem. Pokazuje, że człowiek robi to samo co inne zwierzęta – tylko lepiej.

Badanie podobieństw i różnic pomiędzy ludźmi a zwierzętami to pewnego rodzaju wyzwanie, w którym czytelnik może konkurować z opisywanym zwierzęciem w spostrzegawczości, zdolności zapamiętywania czy wręcz inteligencji. I nie zawsze człowiek wypada lepiej. Na przykład kapucynki podejmują dużo rozsądniejsze decyzje ekonomiczne niż większość z nas, a osy nie ustępują nam pod względem umiejętności rozpoznawania twarzy.

Testy zawarte w książce są zabawne, ale mają też podstawy naukowe. Warto się z nimi zmierzyć, można sprawdzić na przykład, czy masz wielką głowę lub stajenną osobowość albo skąd się wzięła szyja żyrafy.

„Powiązanie między wielkością mózgu a inteligencją stawia nas przed ewolucyjną zagadką: jeśli duże jest lepsze, to dlaczego rozmiar mózgu się nie zwiększa?”