21 lutego 2019 r. do I LO im. J. Kochanowskiego w Olecku przyjechał Teatr FORMA z Białegostoku. Uczniowie obejrzeli dwa spektakle: „Dziady” cz. III A. Mickiewicza i „Ferdydurke” W. Gombrowicza.

Spektakl „Dziady” cz. III przygotowany został z myślą o młodych ludziach, którzy uważają utwór za trudny i niezrozumiały. Spektakl ukazał dramat A. Mickiewicza z perspektywy bohaterów- ich problemów, wątpliwości, marzeń i ambicji.

Scenografia tak została stworzona, aby można było zmieniać pole gry na oczach widzów. Mieliśmy scenę więzienia, gdzie pojawiło się wiele postaci, więźniów, młodych chłopców- były to płaskie lalki, które, animowane przez aktorów, budowały atmosferę Wigilii Bożego Narodzenia w wileńskim klasztorze. W kolejnych scenach wykorzystano sugestywne kostiumy, „gadające” głowy, metaforycznie ukazane dobro i zło. Wszystkie te zabiegi zostały wprowadzone po to, aby zaciekawić młodzież dramatem A. Mickiewicza i bliskością problemów ówczesnych młodych ludzi.

Głównym problemem „Ferdydurke” jest człowiek wobec formy. Powieść wprowadza zagadnienie bardzo szeroko rozumianej formy jako narzucającej zachowania w każdej sferze życia. Historia Józia pokazała, że istnienie obiektywnej prawdy jest niemożliwe, bo w kontakcie z drugim człowiekiem zyskujemy „gębę”, od której nie ma ucieczki. Przedstawienie było swego rodzaju zabawą z publicznością- aktorzy utrzymywali z widzami bezpośredni kontakt. Dodatkowym atutem spektaklu były teatralne, typowo karykaturalne, maski, które obrazowały proces powstawania stereotypów. Dzięki stworzonej atmosferze poczuliśmy się jak na lekcjach polskiego i łaciny przedstawionych w powieści W. Gombrowicza.

 

Galeria: Teatr w szkole

Mariola Pezowicz