Idziemy do teatru.
21 listopada 2024 r. uczniowie klas trzecich I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku obejrzeli spektakl pt. „Odbicia”.
Pomysł na spektakl powstał w wyniku rozmów i wspólnych poszukiwań trzech twórców, reżysera Lecha Raczaka, scenografki i rzeźbiarki Martyny Stachowczyk i aktora Pawła Stachowczyka. „Odbicia” to połączenie teatru dramatycznego, alternatywnego i lalkowego.
Scenariusz powstał na podstawie opowiadania J. L. Borgesa. Grę aktora Pawła Stachowczyka widzowie widzieli dzięki snopom światła, znajdującym się tam, gdzie stał artysta. Reszta sceny pozostawała w ciemności. Spektakl rozpoczął się monologiem, rozważaniami na temat cienia. W pierwszej części spektaklu uczniowie mogli rozpoznać cytaty jako znane z lekcji, np. fragmenty wiersza „Jeżeli porcelana, to wyłącznie taka” Stanisława Barańczaka.
Ważnym elementem przedstawienia była stalowa drabina, którą podnosił specjalny mechanizm. Drabina ciągle spadała. Wraz z drabiną upadał też sam aktor. Upadał wiele razy, by ponownie ustawiać drabinę w stronę światła i wspinać się na nią- może symbol tułaczki przez życie.
Druga część spektaklu to milczący dialog, w którym uczestniczył aktor Paweł Stachowczyk i lalka, którą stworzyła p. Martyna Stachowczyk. Lalka była miękka, plastyczna, zrobiona z elastycznych białych elementów, tworzących szkielet, podszytych czerwonymi nićmi.
Aktor, mimo że skryty w cieniu sceny, sterując lalką, pozostawał widoczny. Słowa, które wypowiadał aktor, sugerowały, że lalka może być cieniem lub jednym ze snów. Historia ta oparta jest na jednej z opowieści Jorge Louisa Borgesa „Dwudziesty piąty sierpnia 1983”, który we śnie spotyka się ze sobą z przyszłości.
Następnie p. dr Martyna Stachowczyk poprowadziła wykład pt. „Lalka we współczesnym zjawisku teatralnym”.
Na zakończenie młodzież mogła porozmawiać z twórcami spektaklu na temat przedstawienia, scenografii, teatru lalkowego.
Spotkanie uczniów ze spektaklem rozbudziło ich kreatywność, poszerzyło horyzonty, ukształtowało wrażliwość na piękno sztuki.
Mariola Pezowicz